Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/includes/menu.inc).

Parę słów odnośnie funduszy inwestycyjnych

  • Posted on: 3 August 2021
  • By: addmean
Fundusze inwestycyjne deklarują w statucie (i nierzadko również w nazwie) w jakie finansowe instrumenty będą inwestować. Wybór tych instrumentów jest bardzo ważny - wpływa na potencjalny zysk, który fundusz ma szansę wypracować jak również na ryzyko, jakie wiąże się z inwestycją w ten fundusz.


W związku z powyższym przed wyborem konkretnego funduszu inwestor powinien poznać polITykę funduszu - w które instrumenty inwestuje, określić potencjalny zysk i ryzyko, dobrać dla siebie najbardziej odpowiedni fundusz czy portfel funduszy.


Ogólne kryterium dotyczące zawartości portfela dzieli fundusze inwestycyjne na cztery kategorie: pieniężne - fundusze inwestujące przede wszystkim w papiery rynku pieniężnego, fundusze dłużne - inwestujące przede wszystkim w obligacje, fundusze mieszane - inwestujące zarówno w akcje jak i obligacje, fundusze akcji - przede wszystkim inwestycja w akcje - doradca finansowy warszawa.
fundusze inwestycyjne dla firm
Author: Roberto Nieves
Source: http://www.flickr.com


Kolejnym istotnym kryterium podziału jest kryterium prawne jakie wynika z obowiązującej Ustawy z dnia 27 maja 2004 roku o funduszach inwestycyjnych. Zgodnie z tymi przepisami mamy do czynienia z podziałem funduszy w zależności od formy uczestnictwa - fundusze specjalistyczne otwarte, fundusze otwarte oraz zamknięte. Najbardziej popularne to FIO, czyli otwarte fundusze inwestycyjne (kierowane są właściwie do wszystkich inwestorów). Inwestor wpłacający pieniądze do tego typu funduszu dostaje tytuł nazywany jednostką uczestnictwa. Aktywa, w które mogą lokować opisane są w Art. 93 Ustawy. Taki fundusz zbywa jednostki uczestnictwa, jakie stanowią prawo udziału w aktywach netto funduszu oraz odkupuje je wyłącznie na żądanie (zobacz urlop na żądanie kodeks pracy) uczestnika funduszu - fundusze inwestycyjne otwarte. Praktycznie każdy może zostać uczestnikiem funduszu otwartego.

Na prezentowanej stronie są warte zainteresowania wątki, ale zobacz także dodatkowe tematyczne wątki, ponieważ one również na pewno Cię zaciekawią.

Tego rodzaju fundusze mogą być zatem wykorzystywane jako fundusze inwestycyjne dla firm.


Podwyższenie kaPITału poprzez fundusz inwestycyjny to metoda chętnie wykorzystywana przez przedsiębiorców źródło finansowania - bardziej dostępne aniżeli giełda, zapewniające większe możliwości aniżeli kredyt.