Co to jest dekretowanie faktur?
W dobie komputeryzacji e-faktura jest zwyczajną konsekwencją zmian, które następują w życiu społecznym.
Elektroniczne faktury można napotkać już w niemal w każdej dziedzinie gospodarki.
Wynika to z korzyści, jakie niosą z sobą elektroniczne faktury, czyli ochrona środowiska, prędkie rozliczenia się z petentem, prostota wytwarzania i przekazywania dokumentów. Faktury elektroniczne przynoszą firmom oszczędności, stąd większość przedsiębiorstw rezygnuje zupełnie z tradycyjnych faktur czy też są one dodatkowo płatne. Prócz tego normalizacja przepisów z 1 stycznia 2011 r., daje możliwość zastosowanie owej możliwości zgodnie z regulacją. Ustawa wyraźnie mówi, w jaki sposób powinna być opisana e-faktura, która w rozumieniu regulacji jest dowodem księgowym. W jaki sposób przebiega dziś dekretacja faktur? Dużym uproszczeniem przy dekretacji faktur jest wdrożenie w przedsiębiorstwie własnych sposobów, zatem przykładowo komputerowego zapisywania wszystkich dokumentów elektronicznych w systemie księgowo-finansowym. Warunkiem wdrożenia takiego podejścia jest jego dokładne opisanie w polityce rachunkowości.
Author: ITU Pictures
Source: http://www.flickr.com
Wyłącznie postępując zgodnie z przytoczonymi wytycznymi dekretacja faktur odbędzie się zgodnie z wszystkimi wymogami. Dlatego praktycznie każda firma ma dziś specjalne oprogramowanie księgowe. Przy jego pomocy możliwe będzie wydrukowanie dekretu dla każdej elektronicznej faktury. Wydrukować możemy także określone dane, jakie łączą dekret z konkretną e-fakturą.
Mając takowe oprogramowanie dopuszczalne jest manualne dekretowanie faktur. Jakkolwiek, wskazane jest na koniec każdego rozliczeniowego okresu wydrukować celem archiwizacji dekrety wszelkich faktur elektronicznych, które były zaksięgowane w tym czasie.