Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/includes/menu.inc).

Przyczyny powstawania odgniotów na stopach zwanych modzelami, w jaki sposób da się im zapobiegać

  • Posted on: 5 October 2021
  • By: addmean
Niewłaściwie wybrane, zbyt małe lub zbyt wąskie obuwie, a także używanie wyższych obcasów mogą spowodować nacisk i ocieranie skóry na stopach. Taki nacisk powoduje, że skóra w tamtym rejonie zaczyna obumierać i tworzy warstwa martwego naskórka. Nie jest on naturalnie złuszczany, tylko powoli narasta, tworząc powiększającą się warstwę, w pewnym momencie zaczynającą przeszkadzać danej osobie. Takie odciski nazywane są fachowo modzelami, nie są one w żadnym wypadku spowodowane wirusem albo bakterią, więc nie można się nimi zarazić.
stopy
Author: Instytut Urody beautebar
Source: Instytut Urody beautebar
Powstają jedynie w efekcie długiego nacisku lub obcierania. Dlatego też najczęściej znajduje się je na stopach, w szczególności piętach, chociaż zdarzają się także przypadki modzeli na kolanach i łokciach.

Ta wiarygodna witryna (http://www.pl.babor.com/products/cia-o/89) jest przygotowana dla sympatyków opisywanej tematyki. Jeżeli wliczasz się do nich, to kliknij na ten link!

W zdecydowanej większości przypadków nie są one niebezpieczne, w ostateczności będą powodować duży dyskomfort, w części przypadków jednak niezbędne musi być ich wyleczenie u lekarza. Szczególną dużą uwagę na modzele powinny zwrócić uwagę osoby mające kłopoty z układem krążenia oraz cukrzycą, dla nich najlepsze będzie po prostu zapobieganie ich powstawaniu, ewentualnie skuteczne wyleczenie.

stopy
Author: osseous
Source: http://www.flickr.com
Najlepszą metodą na modzele jest po prostu nie dopuszczanie do ich powstawania. Należy w tym celu nosić odpowiednie obuwie, nie powodujące odgniotów, a także unikanie zbyt długiego chodzenia na wysokich obcasach. Doskonale będą się sprawdzać różnego rodzaju wkładki, oddzielające stopę od wnętrza buta. Ostatnimi czasy dużą popularnością cieszą się skarpetki złuszczające, przy ich wykorzystaniu da się skutecznie wyeliminować wszystkie zgrubienia ze stopy skór - idź na stronę Soulima.
Jeśli modzele jednak już wystąpią, to trzeba się ich szybko pozbyć. Metod na usuwanie modzeli (kliknij w link) jest parę, w większości przypadków można poradzić sobie z nimi w domu przy pomocy kwasu salicylowego i tarki do stóp. W niektórych przypadkach niezbędna może być jednak interwencja chirurgiczna, najczęściej tak będzie będzie gdy ktoś będzie chorował na cukrzycę albo choroby związane z krążeniem, lub modzele mają tak dużą wielkość, że nie można ich samemu usunąć.