Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/includes/menu.inc).

Jakiego typu zadaniami trudni się stolarz budowlany? Jak możemy nim zostać, jakie warunki spełniać?

  • Posted on: 9 October 2019
  • By: addmean
Stolarz budowlany określany także jako cieśla trudni się obróbką drewna, jednak ma troszkę inne zadania niż tradycyjny stolarz. Jego najistotniejsze zadania to prace związane z formowaniem konstrukcji z drewna, jakie są konieczne na placu budowy.


stolarz budowlany


Te konstrukcje to przykładowo konstrukcje rozporowe, pomosty robocze jak i konstrukcje więźby dachowej, drzwi oraz okien. Ale to oczywiście nie wyczerpuje tematu, więc o jakich kwestiach dodatkowo dobrze wiedzieć?


Cieśla odpowiedzialny jest za naprawę wymienionych konstrukcji, a jednocześnie urządzeń, ale też konserwację drewna różnorakimi chemicznymi środkami, które chronią przed insektami czy ogniem. Stolarz budowlany bez problemu znajduje pracę na placu budowy, gdzie musi być przygotowany na pracę w zmiennych warunkach atmosferycznych, jak i na zapleczu budowy, w takich miejscach jak np. warsztat rzemieślniczy.


Ponadto, czasem musi pracować w głębokich wykopach albo wręcz przeciwnie - na dużych wysokościach. Zawód cieśli możemy podzielić na parę specjalizacji. Wymienić można z pewnością cieślę konstrukcyjnego, szalunkowego (przygotowującego szalunki) a także cieśla okrętowego, jaki jak nazwa wskazuje, naprawia statki.


Ażeby zostać takim stolarzem należy ukończyć szkołę zawodową o profilu budowlanym, można też ukończyć specjalistyczny kurs, który przygotowuje do takiego zawodu.
Najistotniejsze w tego typu zawodzie jest umiejętność odczytywania rysunków technicznych, jak i sprawność fizyczna. Dobrze to wiedzieć, kiedy podejmujemy decyzję o wyborze tej ścieżki edukacyjnej.