Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/includes/menu.inc).

Pełna księgowość czy uproszczona księgowość - jaki jest najlepszy możliwość dla nowo załozonego zakładu?

  • Posted on: 4 January 2023
  • By: addmean
Księgowość jest głównym elementem składowym rachunkowości. Księgowość stanowi część rejestracyjną rachunkowości.
Księgowość polega na rejestracji w ujęciu pieniężnym, a niekiedy w ujęciu ilościowym, odpowiednio udokumentowanych wydarzeń gospodarczych, jakie powodują modernizacje w majątku jednostki gospodarującej i źródłach jego pochodzenia. Księgowość to nie tylko uzupełnianie rubryk, gromadzenie i przepisywanie kwot z rachunków i faktur, czyli prosta rejestracja zdarzeń finansowych.
Od tego, jakie są przyjęte kanony finansowe w danej firmie, czyli np. jak jest ułożony plan kont, jak są kwalifikowane wydatki programowe i administracyjne, zależy końcowy wynik finansowy organizacji, a więc finansowy wskaźnik owej działalności. Z drugiej strony, przejrzysty, konsekwentny i rzetelny rodzaj prowadzenia ksiąg finansowych jest jedną z najlepszych protekcji owej firmy. Rzetelny plan kont i system księgowy kolosalnie ułatwia rozliczanie się z otrzymanych dotacji, zezwala na sprawne wygenerowanie potrzebnych informacji na temat np. kosztów tego programu, kosztów administracyjnych, pomoże przy ocenie rentowności działalności całej firmy i usprawnia jej pracę.
Uproszczona księgowość czy pełna księgowość – takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących przedsiębiorców. I to nie tylko w kontekście – co wybrać? – bo przewaznie nowy biznesmen nawet nie zdaje sobie sprawy, jaka potęga jest w danych finansowych i wiadomościach, jakie można wydobyć z pełnej księgowości. Często kierowane jest pytanie, czemu moja firma, mimo że mała, musi prowadzić pełną księgowość? Zobacz więcej:

A więc, księgowość uproszczona to zbiór głównych, prostych zasad gromadzenia danych finansowych, wymyślony przez władze skarbowe do określenia zobowiązań podatkowych małych firm. Główną zasadą uproszczonej księgowości jest właśnie obliczenie podatku.
Zakładanie firmy
Author: KAMEERU
Source: http://www.flickr.com
Dlaczego została wymyślona uproszczona księgowość? Ponieważ jakoś należy te podatki liczyć i kontrolować, a w wypadku małych przedsiębiorców, trudno zmuszać do prowadzenia skomplikowanej i drogiej księgowości pełnej. Mamy 3 podstawowe formy uproszczonej księgowości:
- karta podatkowa,
- ryczałt ewidencjonowany,
- książka przychodów sprawdź tutaj podatkowa ksiązka przychodów rozchodów formsoft i rozchodów.
Zaletą uproszczonej księgowości jest to, że jest bardzo prosta i tania, a wadą, że nie mówi nam o stanie firmy właściwie nic poza kwotą podatku i, ewentualnie, poziomem przychodów.

Pełna księgowość to całkowicie inna historia. To rozbudowany, precyzyjny, skomplikowany i dokładnie sformalizowany system ewidencji zdarzeń gospodarczych, będący częścią Rachunkowości, a służący do kontroli, analizy i generowania informacji na temat sytuacji firmy w konkretnym momencie lub na przestrzeni jakiegoś okresu. Pełna księgowość służy nie tylko do liczenia podatku – choć to też, ale głównie do wytworzenia pełnego obrazu finansów przedsiębiorstwa. Autor: aspatrust.com/
Dlatego w pełnej księgowości, używając znakomitego systemu podwójnego zapisu (każda operacja musi pojawić się na dwóch kontach,) ewidencjonuje się absolutnie każdy grosz przepływający przez firmę, a dodatkowo operacje bezgotówkowe, które mogą mieć odzwierciedlenie w wynikach finansowych (np. utracenie wartości środka trwałego, lub groźba wypłaty odszkodowania itp.). Zasady ewidencjonowania wydarzeń gospodarczych zapisane są ściśle w ustawach i zbiorach zasad co powoduje, że możemy porównywać firmy między sobą, bo wszystkie używają tych samych zasad i co daje nam gwarancję, że firmy nie będą sobie wytwarzać własnych zasad w celu zsałszowania wyników – np. żeby wyłudzić kredyt albo omamić inwestora.