Error message

  • Notice: Trying to get property 'body' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property 'format' of non-object in block_block_view() (line 247 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/modules/block/block.module).
  • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/mkchemia.pl/includes/menu.inc).

Jaką rolę spełniały perfumy i pachnidła przez minione lata, jak duże znaczenie mają współcześnie.

  • Posted on: 4 October 2020
  • By: addmean
Dawnymi czasy zapach był synonimem dobrostanu dostępnym dla wybranych. Niższych klas nie dość, że nie stać było na nabycie niezmiernie drogich wtedy pachnideł, ale nawet możliwości utrzymania higieny osobistej znacznie różniły się od możliwości bogatszych warstw społeczeństwa.

Damskie perfumy
Author: Olga Filonenko
Source: http://www.flickr.com
To sprawiało, że cudowne zapachy - perfumy inspirowane nie były codziennością w każdym obejściu. Za to, kiedy już zamożna niewiasta mogła pozwolić sobie na taki zbytek, zaaplikowanie tylko odrobiny zapachu rozsiewało wokół mocną aurę przez wiele godzin. Dla kontrastu dziś każda małolata może wejść do dowolnej drogerii i zapytać o chloe perfumy albo inne popularne dzisiaj zapachy - .

To prawda, są one dość drogie, lecz nie są warte całej wypłaty, jak jeszcze wiele lat wstecz. Marki takie jak lacoste, mexx - perfumy Mexx dla kobiet czy Adidas należą do zapachów stosunkowo tanich. Dodatkowo są to najczęściej lekkie, łatwe w odbiorze zapachy. Doskonałe dla nastolatek, których zmysł powonienia jest po pierwsze nie w pełni ukształtowany, po wtóre na tyle czuły, że intensywne i ciężkie perfumy mogą być trudne do zaakceptowania.

Na drugim końcu można znaleźć zapachy o wiele droższe. Tu wybór jest bardziej trudny, ponieważ perfumy są bardziej złożone i przeznaczone raczej dla starszych kobiet. Dominują marki takie jak Armani czy Dior. Wysoka cena zapachu jest zależna nie tylko od marki, ale głównie zależy od wykorzystanych do produkcji składników. Im mocniej nietypowe składniki oraz złożona formuła, tym droższe będą perfumy.


Co ważniejsze, wśród zapachów od pewnego czasu wysokie miejsce na półkach z najdroższymi zapachami otrzymują takie, których sprzedaż już dawno nie jest prowadzona. Perfumy takie są najczęściej złożone z naturalnych, niezwykle drogich składników, które od jakiegoś czasu są wycofywane z użytku i uzupełniane syntetycznymi odpowiednikami.

Niestety syntetyczne składniki nie pachną tak ładnie jak dawniej i są zwykle mniej trwałe. Unikatowe znajdowane butelki osiągają horrendalne ceny na rozmaitych portalach aukcyjnych. Mimo niezwykle wysokich cen znajdują jednak bardzo szybko swoich nabywców.